Jak správně fotografovat?

Na této stránce bych Vám chtěl přiblížit jak správně fotografovat, kde se vyvarovat chyb, čemu předcházet a jak využít maximum třeba i z jednoduchého kompaktního fotoaparátu. Určitě řada z Vás si koupila digitální fotoaparát (levnější či dražší) a neví, jak dělat pěkné snímky nebo si myslí, že ví a potom mažou jednu fotku za druhou a většinou zcela zbytečně.

Na webu je mnoho stránek, které se zabývají problematikou fotografování a bylo by zbytečné, kdybych dělal znovu už vytvořenou věc, proto jsem téměř kompletně stáhnul tento "návod" ze stránek www.digineff.cz/jaknato/jaknato.html. Mnoho z Vás je jistě připojena přes modem a pravděpodobně by se Vám nechtělo dlouho stahovat stránku po stránce, a tak jsem to zpracoval do offline verze, takže aniž byste platili můžete si v klidu všechno přečíst a vyzkoušet.

Někdo bude možná namítat, že jsem to ukradl. Ano,  má ten dotyčný jistě pravdu, ale účel tohoto je abyste uměli fotit a s tímto cílem tohle vytvářel i Ondřej Neff, kterému se tímto omlouvám. Na jeho stránkách naleznete spoustu dalších postřehů jak digitálně fotografovat, jak upravovat, tisknout digi fotografie...

Jedna z nejdůležitějších zásad fotografování: Kompozice

Kompozice nebo-li skladba obrazu (fotografie). Pokusím se vystihnout základní chyby v kompozici, které většina lidí dělá, protože ve výše uvedeném článku to trošku chybí jako celek. Tím mám na mysli, že problematika je tak důležitá, že se prolíná všemi tématy a nikde problém kompozice není vcelku. Proto se pokusím vysvětlit "po lopatě" to nejzásadnější.

1) "Zlatý řez" fotografie

Co je to Zlatý řez nebo dělení fotografie podle zlatého řezu? Když jsi představíme fotografovanou scénu a rozdělíme ji podle obrázku níže na třetiny v horizontálním a vertikálním směru, pak ty přímky, které nám dělí obraz se nazývají "zlaté řezy" obrazu (v místě domečku je pro praváky hlavní "zlatý řez"). U fotografií, které jsou stavěny na výšku platí to samé. Do těchto míst bychom měli komponovat předměty, které fotíme. V mnoha případech pravidlo "zlatého řezu" je zcela popíráno a přitom fotografie jsou krásné, ale buďte si jisti, že "zlatým řezem" nic nezkazíte! Nejlepší bude, když si to ukážeme na příkladech:

Domeček je umístěn ve "zlatém řezu"
Všimněte si, že horizont je také ve "zlatém řezu" fotografie.

špatně - objekt je přesně uprostřed a je moc malý. Všude kolem je mnoho neúčinného prostoru.

špatně - objekt je uprostřed a není celý. Je důležitější alej nebo objekt?

správně - objekt je ve "zlatém řezu" a je dostatečně velký i když není celý, ale v tomto případě to není důležité.špatně - kostelní věž je uprostřed.

špatně - kostelní věž je až příliš u kraje snímku.

správně - ve "zlatém řezu" je kostelní věž i horizont.

Střed fotografie

Na každém digitálním fotoaparátu se při ostření a měření expozice zobrazí malý obdélníček nebo čtvereček. Někdy se objeví vlevo/vpravo, nahoře/dole atd..., ale pro neznalého fotografa je nejhorší, když se objeví uprostřed displeje.

Dotyčný si pak myslí, že do tohoto místa musí být umístěn i fotografovaný objekt - to je však NEJVĚTŠÍ CHYBA v kompozici! Fotoaparát pouze naměří vzdálenost a dopadající světlo na předmět, který fotíme ;-), neznamená to, že se i v tomto místě musí nalézat fotografovaný objekt!!! (tím se rozumí: osoba, budova, strom, hora...)

Pozn.: pokud fotíte symetrický objekt (zámek, kostel atd.) tak se tohoto pravidla striktně držet nemusíte. Pravě naopak při fotografování tří, pěti osob, domů, stromů, které jsou v jedné linii a blízko tzn., že jich bude "plná fotka", klidně je umístěte na střed snímku.

špatně - kostelní věž je příliš malá a vůbec nevyplňuje fotografii

správně - kolonáda zaujímá velkou část fotografie, sama je symetrická, a tak ji "vyplňuje"

3) "Zlatý řez" vlevo nebo vpravo?

Fotografovaný objekt by neměl "opouštět" obraz. To znamená, že objekt nevyjíždí, neodchází, a také pohled osoby by měl směřovat do větši části fotografie. Jednoznačné to je na příkladech; i když jsou oba cyklisti na snímcích ve "zlatém řezu", první obrázek působí naprosto nepřirozeně:

špatně - cyklista opouští obraz

správně - cyklista vjíždí do obrazu

správně - lyžařka letí do záběru

4) Horizont

Také umístění horizontu na fotografii je velmi důležité. Jde o stejný případ jako u "zlatého řezu". Opět musíme dbát na to, aby horizont nedělil fotografii na dvě půlky. Znovu se podívejte na příklad:

správně - autor si všiml pěkných mraků, a proto posunul horizont dolů (do "zlatého řezu") a nechal vyniknout mraky

špatně - horizont dělí fotografii přesně na dvě půlky

správně - horizont je ve "zlatém řezu" nahoře. Obloha je v tomto případě nezajímavá, zato Mikulov je krásný.

5) Pozor na rušivé prvky v pozadí!

Při fotografování si dávejte pozor, aby v pozadí nebo v popředí nebyly rušivé prvky. Často stačí změnit úhel záběru a vše je vyřešeno. Většinou to bývají člověkem vytvořené objekty jako komíny, antény, stožáry, rezavé pouliční lampy nebo v popředí kousek jiného předmětu nebo osoba, která nemá s dějem na fotografii nic společného. První dva případy jsou až trochu nereálné:

špatně - osobě z hlavy roste pouliční lampa

správně - stačilo udělat jeden krok doprava a je to hned lepší

špatně - do záběru se dostala osoba, se kterou fotograf nepočítal a zkazila dojem ze snímku

špatně - strom mi vyrůstá z hlavy. Opět by stačilo, aby fotograf udělal krok vlevo či vpravo

6) Ostré popředí nebo pozadí?

Předmět nebo osobu, kterou chceme na fotografii "vypíchnout" musíme vyfotit dokonale ostře! V drtivé většině případů se setkáváme s ostrým popředím, avšak jsou situace, kdy je pozadí ostré a popředí záměrně rozostřené.

rozostřené popředí

rozostřené pozadí

7) Kompozice dvou objektů

V této kapitole si ukážeme nejčastější skladbu dvou předmětů na fotografii. Můžeme je rozložit ve směru horizontálním, vertikálním a diagonálním (úhlopříčně).

Horizontální rozložení objektů

vertikální rozložení

diagonální rozložení

Nejtypičtější chyby v umístění dvou rovnocenných figur (osoba, strom, zvíře, objekt...) v obraze:

špatně - osoby se dívají mimo obraz. Nevíme co je před nimi.

správně - máme přehled o situaci na fotografii

špatně - sloup dělí snímek na dvě půlky a je rušivým prvkem. Strom v pozadí mi "vyrůstá" z hlavy.

8) "Rámování" snímku a zdobné prvky

Někdy velmi příjemně působí, když fotografii "zarámujeme" větví, okenním rámem nebo ozdobíme jiným prvkem v popředí.

Doufám, že mé snažení k něčemu bylo, je a bude! Kdyby ještě něco nebylo někomu jasné, tak napište svůj dotaz níže a pokud bude v mé moci odpovědět na Vaši otázku, tak Vám určitě poradím :-))

Volby
Diskuse Jak fotit Odkazy Objednávka fotografií
Doučování matematiky Praha
Hlavní stránka 2005 a starší 2006 2007 2008 2009 - 2011 Starší tvorba Něco o autorovi